Z Pisma Świętego:
I stworzył Bóg ludzi na swój obraz: na obraz Boży ich stworzył. Stworzył ich jako mężczyznę i kobietę. I błogosławił im, mówiąc: „Bądźcie płodni, mnóżcie się i zaludniajcie ziemię oraz czyńcie ją sobie poddaną (…) (Rdz 1:27-28)
Z żebra, które PAN Bóg wyjął z mężczyzny, utworzył kobietę i przyprowadził ją do niego. Wtedy mężczyzna rzekł: „Ta wreszcie jest kością z moich kości i ciałem z mego ciała. Będzie się zwała kobietą, bo z mężczyzny została wzięta”. Dlatego opuści mężczyzna swego ojca i swoją matkę, a złączy się ze swoją żoną, tak że staną się jednym ciałem. (Rdz 2:22-24)
A On odpowiedział: „Czy nie czytaliście, że na początku Stwórca stworzył ich mężczyzną i kobietą?” I dodał: „Z tego powodu mężczyzna opuści ojca i matkę, a połączy się ze swoją żoną. I staną się dwoje jednym ciałem. I tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Tego więc, co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela!” (Mt 19:4-6)
Mąż niech pełni swą powinność wobec żony, podobnie i żona wobec męża. Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale jego żona. Nie unikajcie się nawzajem, chyba że za obopólną zgodą, na jakiś czas, aby oddać się modlitwie. Potem znów bądź cie razem, aby szatan nie kusił was rozpustą. (1 Kor 7:3-5)
Bądźcie sobie wzajemnie poddani w bojaźni Chrystusowej. Żony niech będą poddane mężom jak Panu, ponieważ mąż jest głową żony, jak Chrystus jest Głową Kościoła – On, Zbawca Ciała. I jak Kościół jest poddany Chrystusowi we wszystkim, tak żony niech będą poddane mężom. Mężowie miłujcie swoje żony, tak jak Chrystus umiłował swój Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić przez oczyszczenie kąpielą wody i słowem, aby postawić go przy sobie jako Kościół chwalebny, bez skazy i zmarszczki, czy czegoś podobnego, aby był święty i nieskalany. Mężowie tak powinni miłować swoje żony jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie same go miłuje. Nikt nigdy nie znienawidził własnego ciała, lecz każdy je karmi i pielęgnuje, tak jak Chrystus Kościół. Otóż my tworzymy z Nim jedno Ciało. I tak mężczyzna opuści ojca i matkę, a złączy się ze swoją żoną i dwoje będą jednym ciałem.
Jest to wielka tajemnica, a ja mówię w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła. Niech więc każdy z was tak miłuje swoją żonę jak siebie samego. Żona natomiast niech odnosi się do swego męża z szacunkiem. (Ef 5:21-33)
Z Kodeksu Prawa Kanonicznego:
Kan. 1055 – § 1. Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.
Kan. 1056 – Istotnymi przymiotami małżeństwa są jedność i nierozerwalność, które w małżeństwie chrześcijańskim nabierają szczególnej mocy z racji sakramentu.
Kan. 1057 – § 1. Małżeństwo stwarza zgoda stron między osobami prawnie do tego zdolnymi, wyrażona zgodnie z prawem, której nie może uzupełnić żadna ludzka władza.
Wymagane dokumenty:
- między pierwszą rozmową duszpasterską, a ślubem – zalecany odstęp trzech miesięcy
- pierwsza rozmowa jest głównie informacyjna i narzeczeni mają przynieść:
- dowód osobisty
- świadectwa ukończenia katechizacji w zakresie szkoły podstawowej i średniej
- świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego
- pełną metrykę chrztu świętego do ślubu, jeżeli chrzest św. był udzielany poza parafią gdzie ma być zawarty sakrament małżeństwa (z datą I Komunii św. i Bierzmowania – jeżeli miało miejsce w parafii chrztu). Metryka ta jest ważna 6 miesięcy.
- jeżeli ślub ma być tzw. Konkordatowy, to trzeba dostarczyć z USC zaświadczenie (ważne 3 miesiące)
- Narzeczeni podają dane personalne świadków (imię, nazwisko, data urodzenia i miejsce zamieszkania)
Narzeczeni dostają:
- kartki do spowiedzi świętej (przed przystąpieniem do sakramentu pojednania trzeba powiedzieć, że jest to spowiedź przedślubna: I-wsza lub II-ga). Pierwsza spowiedź zalecana jest jako generalna. Należy pamiętać, że świadkami ślubu w Kościele, mogą być bierzmowani i praktykujący katolicy. Chociaż nie praktykuje się dawania kartek do spowiedzi dla świadków, to trzeba im przypomnieć o sakramencie pojednania. Prosimy także zachęcić swoje Rodziny do skorzystania ze spowiedzi świętej.
- kartki do Poradni Rodzinnej
- formularz do Zapowiedzi (jeżeli osoba jest spoza parafii, w której będzie udzielany sakrament małżeństwa)
Termin spisania protokołu należy uzgodnić z ks. Proboszczem (tel. 604 484 833).