Chrzest
Wymagane dokumenty:
- Akt urodzenia dziecka z USC
- sakramenty przyjmuje się w swojej parafii – czyli tam gdzie się mieszka – w innym wypadku prosi się o ZEZWOLENIE
- w naszej parafii wymagane są spotkanie przygotowawcze – katecheza przedchrzcielna – termin podawany w ogłoszeniach.
- Rodzice podają: Dane dziecka (Akt urodzenia), swoje i chrzestnych dane: nazwisko, imię, data urodzenia, wyznanie, zawód, miejsce zamieszkania, data i miejsce ślubu rodziców dziecka.
Rodzice dziecka dostają:
- Kartki do spowiedzi świętej (przed przystąpieniem do sakramentu pojednania trzeba powiedzieć, że jest to spowiedź ojca/matki przed chrztem św.; podobnie chrzestni). Należy pamiętać, że chrzestnymi mogą być bierzmowani i praktykujący katolicy, którzy przystąpią do spowiedzi świętej i komunii świętej. Prosimy także zachęcić swoje Rodziny do skorzystania ze spowiedzi świętej.
- Kartki do spowiedzi świętej dla chrzestnych (Jeżeli chrzestny nie jest z parafii, gdzie będzie udzielany chrzest, to ze swojej parafii zamieszkania chrzestny ma dostarczyć Zaświadczenie, że jest praktykującym katolikiem i może być chrzestnym (na Zaświadczeniu powinna być podana informacja o otrzymaniu sakramentu bierzmowania)
- Jeżeli rodzice dziecka nie mają ślubu sakramentalnego (kościelnego), to nie mogą przystąpić do spowiedzi św. i komunii świętej oraz piszą Rękojmię, że dziecko wychowają w wierze katolickiej, a jeżeli nie ma przeszkód, postarają się zawrzeć sakrament małżeństwa – w innym wypadku chrzest dziecka należy odłożyć (por. KPK Kan. 868 § 1)
- Pamiętajmy o: Imię dziecka powinno być przynajmniej jedno) chrześcijańskie (święty patron), świeca od chrztu świętego powinna być z ochrzczonym człowiekiem na całe życie. Kartki od spowiedzi św. rodziców i chrzestnych przynosimy do zakrystii najpóźniej 10 minut przed Mszą świętą podając imię i nazwisko dziecka.
Z Ewangelii
„Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. Chrzcijcie je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam nakazałem. A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni aż do końca czasu.” (Mt 28,19n)
Z Kodeksu Prawa Kanonicznego
Kan. 849. Chrzest, brama sakramentów, konieczny do zbawienia przez rzeczywiste lub zamierzone przyjęcie, który uwalnia ludzi od grzechów, odradza ich jako dzieci Boże i przez upodobnienie do Chrystusa niezniszczalnym charakterem włącza ich do Kościoła, jest ważnie udzielany jedynie przez obmycie w prawdziwej wodzie z zastosowaniem koniecznej formy słownej.
Kan. 874 § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
- jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
- ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
- jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
- jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
- nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.