Zwykle bierzmowanie w naszej parafii odbywa się na wiosnę. Udziela go biskup bądź delegowany ksiądz. Wszyscy pragnący przyjąć sakrament bierzmowania przedstawiają ks. Proboszczowi pisemną prośbę. W roku szkolnym 2011/2012 kandydaci do bierzmowania są zobowiązani do:
- coniedzielnej Eucharystii
- obecności na Eucharystii w I piątek miesiąca
- obecności na 10 nabożeństwach różańcowych
- obecności na katechezach i spotkaniach w grupach (3 czwartek miesiąca, spotkanie w kościele parafialnym o 19.00)
- miesięcznej spowiedzi św.
Bierzmowaniec wybiera sobie imię świętego patrona, którego cechy i styl życia, chciałby naśladować. Poznaje jego życiorys. Wybiera również świadka. Zaleca się aby był to jeden z rodziców chrzestnych. Świadek do bierzmowania przedstawić zaświadczenie ze swojej parafii, że:
- przyjął sakrament bierzmowania
- jest praktykującym katolikiem
- żyje według zasad wiary
Z Ewangelii
Polskie słowo bierzmowanie pochodzi od słowa bierzmo oznaczającego belkę, która w drewnianym domu podtrzymywała cały strop; na niej opierała się cała konstrukcja. Pierwotnym terminem na określenie tego sakramentu było greckie słowo chrisma. Biblijnym źródłem jest nowotestamentalna perykopa z Dziejów Apostolskich:
Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do niej Piotra i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego. Bo na żadnego z nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali /Apostołowie/ na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego. (Dz 8,14-17)
Wśród sakramentów inicjacji chrześcijańskiej bierzmowanie zajmuje drugie miejsce, jest kolejnym etapem na drodze do pełnego wejścia w misterium Chrystusa i Kościoła. Ta jedność sakramentów inicjacji wynika stąd, że przez nie dokonuje się stopniowe i całkowite upodobnienie do Chrystusa w Kościele. Chrzest odradza do nowego życia, bierzmowanie je doskonali, Eucharystia kończy i wieńczy cały proces inicjacji.
Przygotowanie do bierzmowania
Owocne osiągnięcie skutków sakramentu bierzmowania wymaga odpowiedniego przygotowania kandydatów. Dokonuje się ono przede wszystkim przez normalną katechizację młodzieży, zwłaszcza klas VIII oraz przez specjalne przygotowanie bezpośrednie. Ponieważ łaski Ducha Świętego otrzymywane w tym sakramencie mają pomóc do unormowania dojrzałej wiary i życia chrześcijańskiego, dlatego kandydat
- powinien znać prawdy wiary objawionej (uczęszczanie na katechizację),
- uczestniczyć w kulcie chrześcijańskim (niedzielna Msza św., przystępowanie do sakramentów pokuty i Eucharystii)
- prowadzić życie zgodne z zasadami wiary
Te wszystkie czynniki należy uwzględnić w przygotowaniu do bierzmowania i w dopuszczeniu kandydatów do przyjęcia tego sakramentu. W przygotowaniu należy mocno uwypuklić zadania wynikające z sakramentu bierzmowania, a przede wszystkim obowiązek świadczenia o Chrystusie słowem i życiem.
Obrzęd bierzmowania
Obrzęd bierzmowania w czasie Mszy św. ma miejsce po liturgii słowa i składa się z następujących części:
- przedstawienie kandydatów do bierzmowania,
- homilia biskupa,
- odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych,
- włożenie rąk z modlitwą o dary Ducha Świętego,
- namaszczenie krzyżmem św.,
- modlitwa powszechna (specjalna),
- na zakończenie Mszy św. udziela się uroczystego błogosławieństwa.