Chór Święta Cecylia

Chór św. Cecylii powstał we wrześniu 1971 roku, a więc 40 lat temu. Jego działalność została reaktywowana po latach dzięki staraniom Stefanii i Jadwigi Kiełkowskich, Jolanty Nowarze przy współudziale ks. Henryka Harędzy.
Pierwszy dyrygent Jan Stacha, mieszka obecnie w Niemczech, drugim prowadzącym był śp. Alojzy Moćko.   Od 1986 roku chórem dyryguje Sylwia Szymała. Głównym założeniem chóru jest udział w liturgii podczas wszystkich uroczystości roku kościelnego, a także oprawa muzyczna Mszy, nabożeństw i jubileuszy.
Chórzyści świętują także swoje urodziny, towarzyszą w ostatniej drodze swoim bliskim zmarłym. Zawierają przyjaźnie, a nawet małżeństwa. Co roku poznają piękno tego świata udając się w bliższe i dalsze podróże. Był już Wiedeń, Kahlenberg, Mariazell, Rzym i okolice, Ostrawa,  Budapeszt.
Zespół utrzymuje przyjacielskie kontakty z wieloma chórami naszej archidiecezji, co owocuje wspólnymi koncertami w różnych parafiach. Włącza się w organizację wieczorów kolędowych i wieczorów muzyki pasyjnej. Co 2 lata pielgrzymuje wraz z chórami zrzeszonymi w Śl.Z.Ch.i O. do Matki Bożej Piekarskiej, a co roku adoruje Dzieciątko kolędując w bazylice panewnickiej.
Szczególnie ważnym wydarzeniem w historii działalności Chóru św. Cecylii było wspólne śpiewie Ojcu świętemu Janowi Pawłowi II w czasie jego pielgrzymki do Polski w 1983 roku, a także udział w pielgrzymce Śl. Z. Ch. i O. do Rzymu z okazji 20-lecia pontyfikatu Jana Pawła II w 1998 roku.

Dodaj komentarz