«

»

Wydrukuj to Wpis

Odkryj czułość Boga!

Miłość Boża naprawia nasze błędy, nasze grzeszne historie, bo nigdy nas nie opuszcza, nawet jeśli sami nie rozumiemy tej miłości. Mówił o tym Papież podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W swojej homilii komentował dzisiejszą Ewangelię (13.01.2013), w której słyszymy o powołaniu pierwszych uczniów, rybaków znad Jeziora Galilejskiego. Ich wybór koresponduje z pierwszymi słowami nauczania Jezusa, głoszącymi nawrócenie. W ten sposób, jak zauważył Franciszek, przygotowuje drogę dla każdego z nas, poczynając od swoich uczniów:

„Wydaje się, że Szymon, Andrzej, Jakub i Jan zostali wybrani w sposób definitywny. Ale oni sami w tym momencie wcale nie byli definitywnie wierni! Po tym wyborze błądzili, proponowali niechrześcijańskie rzeczy Panu, zapierali się Go. Piotr uczynił to w najwyższym stopniu, inni ze strachu: zalęknieni uciekli, opuścili Pana. A Pan przygotowuje. Potem, po Zmartwychwstaniu, Pan musiał kontynuować tę drogę przygotowania aż po dzień Pięćdziesiątnicy. A nawet po Pięćdziesiątnicy niektórzy z nich, na przykład Piotr, pobłądzili i Paweł musiał go upomnieć. Ale Pan przygotowuje”.

W ten sposób, jak stwierdził Ojciec Święty, Bóg dokonuje tego dzieła przygotowania przez kolejne pokolenia:

„A kiedy sprawy nie idą dobrze, wkracza On w dzieje, porządkuje sytuację i idzie z nami. Popatrzmy na genealogię Jezusa Chrystusa, na tę listę: ten był synem tamtego, ten ojcem następnego… Na tej liście dziejów mamy grzeszników i grzesznice. Ale co uczynił Pan? Wkroczył, naprawił drogę, ustawił sprawy. Pomyślmy o wielkim Dawidzie, wielkim grzeszniku, a potem wielkim świętym. Bóg wie! Gdy Pan mówi nam: «Umiłowałem cię miłością odwieczną», odnosi się właśnie do tego. Przez tyle pokoleń Pan myślał o nas, o każdym z nas!” – dodał Papież.

Franciszek porównał tę Bożą miłość do uczuć towarzyszących oczekiwaniu dziecka przez małżeństwo: najpierw jest oczekiwanie, a potem towarzyszenie. Jak zaznaczył, miłość ta jest odwieczna, ale zarazem konkretna, namacalna w przygotowywaniu nam drogi. Papież zachęcił też do odkrywania czułości serca Bożego:

„Albowiem nasz racjonalizm podpowiada: «Jak to Pan, pośród tylu ludzi, których ma, myśli o mnie?”. Tymczasem On przygotował drogę dla mnie. Dzięki naszym mamom i babciom, naszym ojcom, dziadkom i pradziadkom… Tak działa Pan. I to jest Jego miłość: konkretna, odwieczna, ale i namacalna. Modlimy się o łaskę zrozumienia Bożej miłości. Ale tego się nigdy nie pojmie! To też mówi, jak wielka jest ta miłość. Pan, który uprzednio nas przygotowuje, kroczy z nami, przygotowując innych. Jest zawsze z nami! Prośmy o łaskę zrozumienia sercem tej wielkiej miłości” – zakończył Ojciec Święty.

(Tekst pochodzi ze strony Radia Watykańskiego)

Permalink do tego artykułu: http://jozefrobotnik.katowice.pl/?p=5025